E - Sürücü

Zorunlu Trafik Sigortası ile Kasko Arasındaki Fark Nedir?

Ürün Kategorileri

Özel Cankurtaran Sürücü Kursu

Zorunlu Trafik Sigortası ile Kasko Arasındaki Fark Nedir?

Trafik sigortası ile kasko birbirinden tamamen farklı riskleri teminat altına alan iki ayrı üründür. Trafik sigortası kaza durumunda karşı tarafın zararını karşılarken, kasko ise sizin zararınızı karşılar. Trafik sigortasını yaptırmak zorunludur, kasko ise isteğe bağlıdır.

  • Trafik Sigortası, sizi değil diğer kişilere karşı sorumluluğunuzu güvence altına aldığı için zorunludur. Kasko ise tamamen tercihe bağlıdır.
  • Trafik Sigortanız yoksa veya hiç yaptırmamışsanız aracınız güvenlik güçleri tarafından tespit edildiği an itibariyle trafikten men edilir. Her motorlu araç sahibi süresi sona ermeden Trafik Sigortası’nı yeniden yaptırmakla yükümlüdür. Araç Kasko Sigortası için böyle bir yükümlülük yoktur, isteğe bağlı bir üründe yenileme vade takibi sigortalı (yani siz) tarafından yapılmalıdır.
  • Zorunlu Trafik Sigortası teminatları sabittir ve teminatların üst limitleri her yıl Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenir. Eğer 3. kişilere verdiğiniz zarar trafik sigortası teminat limitlerini aşıyorsa üstte kalan tutar için sorumluluğunuz devam eder. Eğer ki kasko sigortanız ve bir sorumluluk limiti olan İhtiyari Mali Mesuliyet teminatınız varsa üstte kalan tutar için bu teminat devreye girecektir.
  • Kasko poliçeleri oluşturulurken teminatlar ve limitler sizin ihtiyacınıza göre esnek olarak belirlenebilir ancak aynı durum Trafik Sigortası için geçerli olmayacaktır. Bir üst maddede belirttiğimiz gibi Trafik Sigortası teminatları devlet tarafından belirlenir ve sabittir. Sadece her yıl belirli kriterlere göre bu limitler güncellenir.
  • Trafik Sigortası hesaplamaları Hazine Müşteşarlığınca belirlenen teminat limitleri üzerinden serbest tarife esaslarına göre yapılmaktadır. Yani temimatları her şirkette aynı olan bir ürün için sigorta şirketleri farklı fiyatlama yapabilir. Bu sizin için şu anlama gelmeli; olabildiğince çok sigorta şirketinden Trafik Sigortası fiyat hesaplaması yaptırın ve fiyatı en ucuz olan Trafik Sigortası’nı tercih edin.
  • Kasko içinse durum tamamen farklıdır; teklif alırken en ucuz Kasko’yu almak için değil, ihtiyacınıza en uygun teminatları almanız sizin için ön planda olmalıdır. Bunun için de birden çok şirketten teklif almalı ve karşılaştırma yapmalısınız. Örnek vererek de açıklayalım: İhtiyari Mali Mesuliyet teminatını almamanız priminizin düşük olmasını sağlar ancak kaza anında karşı araca verdiğiniz zarar Trafik Sigortası teminat limitinin üstünde kalırsa yukarıda kalan tutarı cebinizden karşılamanız gerekecektir.
  • Kasko poliçenizde İhtiyari Mali Mesuliyet teminatını Trafik Sigortası limitleri kadar alabilirsiniz, bu durum sizi 3. kişilere karşı güvence altına alacaktır ama dilediğiniz zaman poliçenizi iptal etme olasılığınız olması sebebiyle Trafik Sigortası yaptırmaktan kaçınamazsınız.
  • Kasko poliçenizi dilediğiniz zaman yaptırabildiğiniz gibi iptal de edebilirsiniz ancak aynı durum Zorunlu Trafik Sigortası için geçerli olmayacaktır. Trafik Sigortası’nı sadece aracınızı sattığınızda iptal edebilirsiniz.

Özel Cankurtaran Sürücü Kursu

HADİ KONUŞALIM

bilgi@cankurtaransurucukursu.net

(0258) 261 58 19

0(507) 792 09 46

BİZİ ZİYARET ET

Topraklık, İstasyon Cad. 1. Ticari Yol Köseoğlu İş Merkezi D:61, 20150 Merkez/Pamukkale/Denizli