E - Sürücü

Araçlarda Bulunması Gerekenler

Ürün Kategorileri

Özel Cankurtaran Sürücü Kursu

Araçlarda Bulunması Gerekenler

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu uyarınca araçlarda bazı belge ve malzemelerin bulundurulması zorunludur. Sürücünün ve aracın trafikteki güvenliği açısından önem taşıyan bu evrak ve eşyalardan birinin bile eksik olması durumunda 92 TL ceza kesilir ve sürücü belgesine 10 ceza puanı eklenir.

– Araç Ruhsatı (Tescil Belgesi veya Trafik Belgesi):
Aracın marka, model, renk, motor numarası, şasi numarası gibi özelliklerinin ve aracın kayıtlı olduğu sürücüye ait bilgilerin bulunduğu belgedir. Her trafik kontrolünde ruhsatın, ehliyetle birlikte trafik görevlilerine ibrazı zorunludur.

– Sürücü Belgesi (Ehliyet):
Her sürücünün, kullandığı aracın tipine uyumlu ehliyet taşıması gerekmektedir. Diğer belge ve malzemelerden farklı olarak ehliyet taşımamanın cezası 199 TL’dir ve ceza puanı 5’tir.

-Egzoz Pulu:
Trafiğe çıkan tüm motorlu kara taşıtlarının her yıl bir kez egzoz emisyon değerlerinin ölçülmesi gerekmektedir. Egzoz muayene belgesi bir sonraki ölçüme kadar araçta bulundurulmalıdır.

-Kasko Belgeleri:
Kasko, yaptırılması yasal açıdan zorunlu olmayan bir trafik sigortası olmakla birlikte kaza, hırsızlık, yanma gibi durumlarda araç sahibinin maddi hasarını karşılama güvencesi verdiği için yaygın olarak yaptırılmaktadır. Sigorta firmalarının kasko sorgulama hizmeti sayesinde internet üzerinden kasko teklifi almak ve kasko fiyatları hakkında bilgi sahibi olmak mümkündür. Kaskolu araçların kasko evraklarını araçta bulundurmaları gerekmektedir.

-Zorunlu Trafik Sigortası Poliçesi:
Trafik sigortası trafiğe çıkan tüm araçlar için yaptırılması ve her yıl yenilenmesi zorunlu bir sigortadır. Araç sigortası kaza anında karşı aracın ve kazaya karışan kamuya ya da üçüncü şahıslara ait diğer malların maddi hasarını, varsa kazada yaralananların tedavi masraflarını karşılar. Trafik sigortası fiyatları araca göre düzenlenir. Zorunlu trafik sigortası yapılmayan araçlar trafiğe çıkamaz.

Otomobillerde Bulunması Gereken Malzemeler

-İlk Yardım Çantası:

Çantanın içerisinde 1 kutu gazlı bez, 2 adet büyük sargı bezi, 3 adet üçgen sargı bezi, 1 adet suni solunum maskesi, 1 paket hidrofil pamuk, 1 adet flaster, 10 adet çengelli iğne, makas, 10 adet yara bandı, 2 çift tıbbi eldiven, 1 adet turnike, 1 adet elastik bandaj, 1 adet alüminyum yanık örtüsü, kalem, el feneri, not defteri, düdük, cımbız, malzeme listesi ve ilk yardım el kitabı bulunmalıdır.

-Yangın Söndürücü:
Sürücünün ulaşabileceği mesafede 1kg’lık yangın söndürücü bulunması gerekmektedir.

-Üçgen Reflektör:
Tüm motorlu taşıtlarda 2 adet yansıtıcı yüzeyli reflektör bulunmalıdır.

-Zincir ve Çekme Halatı:
Yağışlı kış aylarında hayat kurtaran zincir ve çekme halatı trafik görevlilerinin en sık kontrol ettiği ekipmanlardan biridir.

-Stepne, Kriko, Bijon Anahtarı, Seyyar Lamba:
Sürücünün güvenli ve kolay bir şekilde lastiği değiştirebilmesi için gerekli malzemelerdir.
Diğer Araçlarda Bulunması Gereken Belge ve Malzemeler

-Taksimetre:
Ücretli taşıma yapan araçlarda, yolcunun görebileceği yerde bulunmalıdır.

-Takograf:
Araçların hızını, kat ettiği mesafeyi, çalışma ve dinlenme sürelerini kaydeden cihazdır. Otobüs, kamyon ve çekicilerde bulundurulması zorunludur.

-İç Lamba:
Yolcu taşıyan araçlarda beyaz renkte, aracın içini aydınlatacak biçimde iç lamba olması gerekmektedir.

-Takoz:
Kamyon, otobüs ve çekici sürücülerinin araçlarında 20x20x40 cm ebatlarında 1 adet takoz bulundurması zorunludur.

-Yangın Söndürücü:
Otobüs ve kamyonlarda 1 adet; tehlikeli madde taşıyan araçlarda 2 adet 6kg’lık yangın söndürücü bulunmalıdır.

Özel Cankurtaran Sürücü Kursu

HADİ KONUŞALIM

bilgi@cankurtaransurucukursu.net

(0258) 261 58 19

0(507) 792 09 46

BİZİ ZİYARET ET

Topraklık, İstasyon Cad. 1. Ticari Yol Köseoğlu İş Merkezi D:61, 20150 Merkez/Pamukkale/Denizli