E - Sürücü

İLK EHLİYETLİ KADIN SÜRÜCÜ ve RALLİ PİLOTU

İLK EHLİYETLİ KADIN SÜRÜCÜ ve RALLİ PİLOTU

İlk Ehliyetli Kadın Sürücü Ve 1930’lu Yılların İlk Kadın Yarışcısı : Sâmiye Cahid Morkaya  Türkiye'nin ilk kadın otomobil yarışçısı ve şampiyonu, kemençe öğretmeni.

Sâmiye Cahid Morkaya (1897 Silivrikapı, İstanbul - 2 Haziran 1972) Türkiye'nin ilk kadın otomobil yarışçısı ve şampiyonu, kemençe öğretmeni.

Sâmiye Cahid Morkaya, Emirler Dergâhı'nın son şeyhi İbrahim Şuaddedin Efendi'nin en küçük kızıdır. İlköğrenimi Yedikule Alman Mektebi'nde tamamlamıştır. İlk olarak müziğe ilgi gösteren Morkaya, Tamburi Cemil Bey'den sekiz yıl kemençe dersleri almıştır. 1922 yılında o yılların konservatuvarı sayılan Darülelhan'daki bir sınavı kazanmış ve ardından da kemençe öğretmeni olmuştur. İlerleyen dönemlerde ise Pangaltı Amerikan Garajından ehliyet almış ve ilk ehliyetli kadın sürücü unvanını almıştır. Sâmiye Morkaya'nın ilk otomobilini dönem romancılarından ve de aynı zamanda eşi olan Burhan Cahit Morkaya almıştır.

18 Haziran 1932 tarihli Vakit gazetesi otomobil yarışları haberi fotoğrafında Samiye Cahid Morkaya.

O yıllarda ilk olarak arabaların dayanıklık seviyesini ölçen yarışlar yerine Turing Kulüp tarafından daha farklı formatlara sahip yarışlar düzenlenmiştir. Sâmiye Cahid Morkaya 'da Turing Kulüp'ün düzenlediği yeni formatlı yarışlara katılmıştır. 1930'lu yıllarda bu yarışlara katılan tek kadın sürücü olmuştur. 1930 ve 1931 yıllarındaki yarışlarda dereceye giren Morkaya, ilk şampiyonluğunu ise 1932’de; İstinye - Zincirlikuyu arasındaki 9,5 kilometrelik parkurda düzenlenmiş olan ralliyi kazanarak elde etmiştir. Bu birincilikle ilk kadın şampiyon otomobil yarışçısı unvanına da sahip olmuştur. Morkaya'nın ilk şampiyonluğuna, yarışmaya katılan erkekler "yarışma kurallarında kadınların da yarışa katılabilmesini öngören bir madde olmamasını" gerekçe göstererek itiraz etmişlerdir. İtirazlar sonucunda görülen mahkemede Sultanahmet Sulh Mahkemesi, yarış şampiyonunun Morkaya olduğunu belirterek itirazları reddetmiştir. 1933 yılında düzenlenen ralliyi de kazanan Morkaya, 1934 yılındaki rallide Ford marka otomobili ile kaza yapmış ve yaralanmıştır
 

Özel Cankurtaran Sürücü Kursu

HADİ KONUŞALIM

bilgi@cankurtaransurucukursu.net

(0258) 261 58 19

0(507) 792 09 46

BİZİ ZİYARET ET

Topraklık, İstasyon Cad. 1. Ticari Yol Köseoğlu İş Merkezi D:61, 20150 Merkez/Pamukkale/Denizli